Strona główna Przestrzeń miejska Więcej miejsc do wypoczynku

Więcej miejsc do wypoczynku

Dwa nowe tereny rekreacyjne zostaną oddane w tym roku na Białołęce. Dzielnica ma w planach kolejne takie inwestycje.

Białołęka to nie tylko wielka sypialnia Warszawy, lecz także miejsce dla wypoczynku, i to nie tylko dla mieszkańców. Na terenie dzielnicy jest dużo terenów zielonych,
a także miejsc do rekreacji i czynnego wypoczynku. – Obecnie mamy 22 obiekty rekreacyjne ogólnodostępne, utrzymywane przez Wydział Konserwacji i Środowiska – mówi Marzena Gawkowska, rzecznik urzędu dzielnicy.

Tłumaczy, że zwyczajowo nazywa się je parkami, choć de facto parkami nie są – poza parkiem Henrykowskim, który istnieje wiele lat i funkcjonuje jako „park” we wszystkich dostępnych rejestrach. Położony przy ulicach Modlińskiej i Klasyków ma powierzchnię 3 ha, a wyposażony jest w urządzenia zabawowe, duże linarium, boiska sportowe i siłownię plenerową.

Tylko nieznacznie ustępują mu powierzchnią park Picassa – zlokalizowany w rejonie ul. Picassa, gdzie znalazły się: plac zabaw, siłownia plenerowa i zakątek edukacyjny dotyczący twórczości Pabla Picassa, oraz park Strumykowa – z dwoma placami zabaw dla dzieci, boiskiem sportowym, siłownią plenerową, siłownią plenerową typu Street Workout, stołami do ping-ponga oraz ścieżką zdrowia.

– W każdym roku w dzielnicy powstają nowe tereny rekreacyjne – twierdzi Marzena Gawkowska. W tym roku Białołęka realizuje dwa duże obiekty. Jednymi z nich są skwer przy ul. Myśliborskiej, który będzie wyposażony głównie w urządzenia zabawowe dla dzieci, oraz teren sportowo-rekreacyjny przy ul. Długorzecznej, gdzie znajdą się place zabaw, skatepark, siłownia plenerowa, boisko sportowe wielofunkcyjne i boisko do gry w siatkówkę plażową.

Wartość obu projektów to 600 tys. zł każdy. – Teren przy ul. Myśliborskiej zostanie oddany do użytku w maju, a przy ul. Długorzecznej pod koniec roku – mówi urzędniczka.

Tłumaczy, że tereny rekreacyjne powstają zgodnie z wnioskami mieszkańców do budżetu partycypacyjnego oraz w ramach zadań własnych dzielnicy. – W marcu w budżecie miasta zostały wpisane kolejne trzy zadania inwestycyjne związane z budową terenów rekreacyjnych. Są to plac zabaw przy ul. Kupieckiej, rozbudowa placu zabaw przy ul. Portowej z fontanną do zabaw dla dzieci oraz wodny plac zabaw przy ul. Ćmielowskiej – wylicza rzeczniczka Białołęki.

Jedną z ciekawszych inwestycji będzie skwer przy ul. Portowej, który powstanie w latach 2018–2019 kosztem 1 mln zł. – To będzie jedyne takie miejsce na terenie Żerania-Piekiełka. Będą tam wytyczone ścieżki, ustawione ławki i kosze na śmieci, w tym te na psie odchody. Dostępne będą torebki do sprzątania po psach – wylicza Lucyna Wnuszyńska, radna dzielnicy, pomysłodawczyni parku przy ul. Portowej.

Wielką atrakcją ma być fontanna, wyłożona powierzchnią antypoślizgową i podświetlana światłami LED. – Podobne są już w innych dzielnicach – tłumaczy radna. Podkreśla, że na terenie tego osiedla brakuje takich miejsc, więc nie powinno brakować chętnych do korzystania ze skweru.

Inny teren rekreacyjny planowany jest między ulicami Światowida, Botewa i Ćmielowską. – Wcześniej musi zostać uregulowana kwestia własności gruntów. Po załatwieniu tej sprawy zostaną przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami. Jeśli będą chcieli, to powstanie tam park wodny, bo są na to środki. – mówi radny Piotr Basiński. Na razie termin powstania tego skweru nie jest znany.