Strona główna Sport Pobiegną wokół więzienia

Pobiegną wokół więzienia

Białołęcki Bieg Wolności odbędzie się w sobotę 10 grudnia. Jego trasa poprowadzi wokół Zakładu Karnego i Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka, miejsca internowania wielu działaczy opozycji po 13 grudnia 1981 r.

Uczestnicy będą mieli do pokonania trzy pętle po 4,33 km każda. Zarówno start, jak i meta zawodów znajdą się pod bramą główną aresztu, przy ul. Ciupagi 1. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy metalowy kubek z karabińczykiem, a na mecie – po przebiegnięciu przynajmniej jednej pętli – medal, gorącą herbatę i grochówkę prosto z więziennego kotła (również w wersji wegańskiej). Zwycięzcy dostaną także puchary i upominki.

Na miejscu znajdzie się też wystawa plenerowa, na której pokazane będą prace i stemple wykonane przez osadzonych podczas stanu wojennego. Przed startem zobaczymy nagranie gen. Wojciecha Jaruzelskiego informującego o wprowadzeniu stanu wojennego oraz fragment „Dziennika Telewizyjnego” z 1989 r., podczas którego Joanna Szczepkowska ogłosiła na antenie zakończenie komunizmu w Polsce.

Zagrany zostanie również utwór „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Dla oddania atmosfery rozstawione będą także koksowniki, takie jak te, które podczas stanu wojennego stosowane były przez wojsko i milicjantów do ogrzewania się na posterunkach ulicznych.

To już kolejny – oprócz Biegu przez Most i dzielnicowego Biegu Niepodległości – bieg w naszej dzielnicy. Czy stajemy się najbardziej sportową częścią Warszawy?

– Do sportu przykładamy bardzo dużą wagę – mówi wiceburmistrz Białołęki Marcin Adamkiewicz. – Organizujemy wiele imprez, w budżecie nie zostaje nam żadna złotówka. Są to m.in. olimpiady szkolne i pozaszkolne w siatkówce, koszykówce, piłce nożnej pływaniu czy unihokeju. Mamy też ofertę sportową dla dorosłych – dodaje.

Co ciekawe, na trzech biegach oferta dzielnicy może się nie skończyć.

– Chciałbym, żeby w przyszłym roku wystartował także duży bieg terenowy – zapowiada wiceburmistrz Adamkiewicz. – W tej chwili mogę powiedzieć tylko tyle, że jego trasa ma być dłuższa niż zwyczajowe 10 km.

Program:

■ godz. 9 – start spod bram aresztu gry miejskiej organizowanej przez IPN;

■ godz. 10 – koncert na scenie głównej;

■ godz. 11 – uroczyste obchody rocznicy wybuchu stanu wojennego i złożenie wieńców pod tablicą upamiętniającą internowanych;

■ godz. 12 – uroczysty start biegu;

■ godz. 12.13 – start ostry, limit czasu: 120 min;

■ ok. godz. 14 dekoracje zwycięzców.