Interpelację w sprawie upamiętnienia walk w białołęckich lasach złożyła radna Agnieszka Borowska.
W interpelacji radna napisała:
Zwracam się z uprzejmą prośbą o utworzenie na terenie Lasów Miejskich w rejonie ulic Orneckiej, Wałuszewskiej i Dylewskiej miejsca z pamiątkowym kamieniem, rzeźbą bądź zakątkiem o historii walk powstańczych prowadzonych w białołęckich lasach. W miarę możliwości z elementami małej architektury, charakterystycznymi dla skwerów leśnych. Okolica jest miejscem wypoczynku wielu osób i powstała przestrzeń połączyłaby część historyczną ze ścieżką zdrowia, siłownią, tablicą informacyjną
Tym samym wyjdziemy naprzeciw potrzebom mieszkańców upamiętnienia pamięci bohaterów walczących o niepodległość w tej okolicy, sygnalizowaną w interpelacji nr 417 z dn. 14 lutego 2019 roku w sprawie grobu powstańca w okolicach ul. Dylewskiej.
Zwracam się z uprzejmą także, w miarę możliwości, o utworzenie miejsc pamięci w istniejących już skwerach Leśnych przy ul. Olesin i ul. Klasyków. Dzięki różnorodnej lokalizacji będziemy mogli nawiązać do bitw prowadzonych na linii frontu od lipca do października 1944, w których brało udział po obu stronach około tysiąca czołgów, z czego połowa została zniszczona.
Front przesuwał się od Marek, Ząbek w kierunku Legionowa obejmując okolice Białołęki, Nieporętu, Zegrza. Górzyste okolice Choszczówki oraz Kanał Żerański były dogodną przestrzenią obronną. W obrębie dzisiejszych ulic Orneckiej i Wałuszewskiej z IV Korpusem Pancernym SS walczyli żołnierze Armii Krajowej m.in. z 60 Dywizji Piechoty, 238 Dywizji Piechoty, 1 Dywizji Piechoty i 2 Dywizji Piechoty.
Agnieszka Borowska
W wyborach samorządowych 2018 roku otrzymała poparcie 5019 osób startując z 5 miejsca do Rady Warszawy, co dało mi 34 wynik wśród 60 radnych miasta, a drugi na liście Koalicji Obywatelskiej w okręgu Białołęka i Praga Północ.
W radzie miasta pełnię funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, jestem członkiem Komisji Ochrony Środowiska oraz Komisji Inwestycji i Infrastruktury.
W latach 2010 – 2018 była radną dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy, przewodniczącą Komisji Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia. Pracowałam w komisjach Ochrony Środowiska, Komisji Inwestycji, Infrastruktury i Planowania Przestrzennego, Komisja Oświaty, Kultury i Sportu: www.um.warszawa.pl
Ukończyła Katolicki Uniwersytet Lubelski. Jest socjologiem, prezesem Stowarzyszenia Moja Białołęka. Zawodowo zajmuje się corporate identity, pracą trenerską. Jest autorką projektów społecznych i biznesowych. Wiedzę zdobywała uczestnicząc projektach Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Szkoły Liderów Fundacji Szkoła Liderów.
W roku 2010 otrzymała nominację do „Stołka”, nagrody przyznawanej przez stołeczną redakcję Gazety Wyborczej. Za upór, konsekwencję i ciężką pracę włożoną w rozruszanie Zielonej Białołęki.
W 2014 roku otrzymała odznakę – Jestem „ZAPaleńcem” założyciela Szkoły profesora Zbigniewa Pełczyńskiego.
W roku 2017 za Mapę Marzeń Koniecznych Białołęczan została nominowana przez Fundację Szkoła Liderów do europejskiej nagrody za innowacje w polityce „The Innovation in politics awards 2018.”
Jako socjolog uważa, że procesy urbanizacyjne powinny przebiegać w naturalny sposób, aby zapewnić mieszkańcom godziwe, bezpieczne warunki życia, możliwość rozwijania zainteresowań, w szczególności młodzieży, oraz udogodnienia dla osób starszych. W jej opinii miasto powinno być takie jak jego mieszkańcy.