Fundacja AVE zaprasza na spływy kajakowe, połączone z warsztatami literackimi i tworzeniem opowiadań o rzekach i… języku.
Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE:
Literatura i kajaki? Czy to nie pomyłka? W żadnym razie!
W poprzednich latach zrealizowaliśmy bardzo udany pilotaż projektu, który w tym roku obejmie całe Mazowsze i różne szlaki kajakowe.
Na kajak z Justyną
Uczestnicy będą pływać po Bzurze, Pilicy, Wkrze, Wiśle, Świdrze i innych rzekach Mazowsza z samą Justyną Bargielską – znakomitą poetą, pisarką i laureatką niezliczonych nagród literackich, która jak nikt inny potrafi zapalić – niezależnie od wieku – do całkiem poważnej zabawy słowem i językiem.
Podczas „Literackich kajaków” Justyna Bargielska poprowadzi niecodzienne warsztaty językowe. Ich efektem będą opowiadania stworzone przez uczestników, odwołujące się do historii danego terenu, zabytków, legend i wyjątkowych postaci, a nade wszystko eksploatujące różne dziedziny języka. A wszystko w formule odkrywczej międzypokoleniowej zabawy ze słowem, która sprawi, że język polski okaże się najbardziej fascynującą dziedziną!
Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE:
Kajakowo-językowo-bargielskie opowiadania nagramy w formie słuchowisk i wypromujemy w Internecie. Będą w ten sposób promowały i polszczyznę, i potencjał kulturowy mazowieckich rzek, które nie są wyłącznie przestrzenią przyrodniczo-rekreacyjną. Mają szereg kontekstów kulturowych, artystycznych, literackich, legendarnych, a nawet filmowych.
Kajakarstwo literackie
Oto po Bzurze pływała niegdyś sama Maria Dąbrowska, która z pokładu łódki obserwowała tajemniczy minaret. Z kolei Igor Newerlly w czasie okupacji w swoim kajaku… szmuglował mięso, a jego brawurowa wiślana wyprawa z okolic Sandomierza do Warszawy obfitowała w wiele niezwykłych zwrotów akcji oraz udowodniła siłę poezji.
Wkra wystąpiła w kultowych „Zmiennikach” Barei, jako wierna rzeka, która „pokonała czerwonych”. Ale rzeki mają też spory potencjał językowy, nie tylko związany z osobliwymi nazwami jak Skrwa czy Rawka. Na rozsianych wokół nich kapliczkach przydrożnych można znaleźć wyrazy z… błędami ortograficznymi. A to tylko wierzchołek olbrzymiej góry fascynujących historii i kontekstów.
Dla kogo to?
Do udziału zaproszeni są wszyscy, niezależnie od wieku, zwłaszcza całe rodziny z dziećmi. – Płyniemy w dwuosobowych kajakach polietylenowych, a dzieci muszą być pod opieką osoby dorosłej. Każdy może czuć się z nami bezpiecznie. Wyprawy zabezpieczają bowiem uprawnieni przewodnicy oraz ratownicy WOPR co podkreślają organizatorzy.
W ramach każdego wyjazdu zaplanowano również krótki instruktaż z wiosłowania i prowadzenia kajaka. Uczestnicy pokonają ok. 10 km. Jest to dystans przystępny także dla osób, które pływają okazjonalnie.
Liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy poprzez stronę internetową fundacjaave.pl. Projekt współfinansuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych” oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Gdzie i kiedy?
Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE:
W tym roku przygotowaliśmy dwie propozycje animujące przedsięwzięcie. W pięć kolejnych piątkowych wieczorów od 22 lipca zapraszamy na bezpłatne spacery kajakowe po Kanale Żerańskim, natomiast w weekendy na spływy rzekami Mazowsza.
Spacery po Kanale
Piątkowe spacery kajakowe rozpoczynać się będą w Porcie Żerańskim o g. 17:30, a zakończą o zmroku. Nie ma z góry zaplanowanego dystansu do pokonania. Ratownicy i przewodnicy dostosują trasę do możliwości i kondycji uczestników, a pływanie rozpocznie się po krótkim instruktażu z wiosłowania i prowadzenia kajaka.
- SPACER PO KANALE 22 VII g. 17.30 – KLIKNIJ
- SPACER PO KANALE 29 VII g. 17.30 – KLIKNIJ
- SPACER PO KANALE 5 VIII g. 17.30 – KLIKNIJ
- SPACER PO KANALE 12 VIII g. 17.30 – KLIKNIJ
- SPACER PO KANALE 19 VIII g. 17.30 – KLIKNIJ
Udział bezpłatny, obowiązuje elektroniczna rezerwacja miejsc
Weekendowo Orzycem, Skrwą i Wkrą
24 lipca można popłynąć Orzycem, 14 sierpnia Skrwą Prawą, a 4 września Wkrą. Zaplanowane szlaki kajakowe są dostępne dla wszystkich, niezależnie od doświadczenia wodniackiego. Wyjątkiem jest Skrwa, na którą organizatorzy zapraszają osoby, mające doświadczenie, wszak rzeka obfituje w zwałki, bystrza i rozmaite przeszkody.
Dostępne będą dwuosobowe kajaki polietylenowe, a dzieci muszą być pod opieką osoby dorosłej. Wyprawy zabezpieczają uprawnieni przewodnicy oraz ratownicy WOPR.
Każdy z trzech spływów startuje sprzed białołęckiego ratusza o godzinie 9.
Powrót w to samo miejsce ok. g. 17/18.
Fundacja zapewnia transport busami na miejsce startu spływu oraz z powrotem.
W przypadku niepogody impreza zostanie przełożona na inny termin, a zapisani uczestnicy zostaną o tym poinformowani telefonicznie.
Obowiązują zapisy poprzez stronę internetową fundacjaave.pl.
Po wypełnieniu formularza zgłoszone osoby otrzymają mailowe potwierdzenie o zapisie na spływ.
Koszty
- 35 zł osoby dorosłe,
- 15 zł dzieci i młodzież do lat 18.
Osoby z Ukrainy mogą uczestniczyć bezpłatnie (prosimy o kontakt: avetki@wp.pl).