W tym roku mieszkańcy Warszawy zgłosili 2781 projektów do budżetu partycypacyjnego. Najwięcej dotyczy Mokotowa – 341, na drugim miejscu jest Praga-Południe – 266, na trzecim Ursynów – 209. Białołęka ze 199 projektami znajduje się na szóstym miejscu.
W przeliczeniu liczby projektów na 10 tys. mieszkańców najaktywniejszą dzielnicą są Włochy – 28,6, a zaraz za nią Wawer – 25,3 i Żoliborz – 24,4 pomysłów. Białołęka na tej liście znajduje się na ósmej pozycji. Wśród naszych dzielnicowych projektów znajduje się kilka oryginalnych, zasługujących na zauważenie.
Jednym z nich jest „Przystań dla kotów”, czyli plan stworzenia przystani dla kotów wolno żyjących. Kocia przystań ma się składać z ogrodzonego terenu, w którym będą zbudowane dwa drewniane, ocieplone domki. Przystań dla kotów ma być ogrodzona odpowiednim ogrodzeniem panelowym, aby zapewnić bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne kotom wolno żyjącym mieszkającym w wybudowanych budkach. Będzie istniała możliwość przekazania osobie chętnej do opieki w karmieniu: karmy oraz innych akcesoriów dla kotów. Stworzenie takiej przystani przyczyni się do tego, że koty będą miały bezpieczne schronienie, nie będą się błąkać po dzielnicy w poszukiwaniu jedzenia niekiedy ginąc pod kołami samochodów. Jak podkreśla autor, obecność kotów spowoduje obniżenie populacji gryzoni tj, szczurów czy myszy.
Ciekawym pomysłem jest też dzielnicowa hala pneumatyczna-balon sportowy przy Szkole Podstawowej nr 344 przy ul. Erazma z Zakroczymia. Projekt przewiduje zakup hali pneumatycznej dla boiska piłkarskiego Białołęckiego Ośrodka Sportu z nawierzchnią z trawy syntetycznej o wymiarach 60 x 30 m.
Mieszkańcy mogą też zagłosować na park sportowo-rekreacyjny z możliwością gry w Baseball przy ul. Ruskowy Bród 43. Ma być to miejsce, gdzie mieszkańcy Białołęki będą mogli aktywnie spędzać wolny czas. Park umożliwi trenowanie baseballu i softballu (odmiany baseballu) oraz rozgrywanie meczów. W parku mają być również organizowane rodzinne pikniki, festyny oraz inne imprezy plenerowe.
Na Białołęce może powstać również park rozrywki „FootGolf Park”. Byłby to lokalny park aktywności ruchowej dla mieszkańców w wieku od 5 do 75 lat. W takim parku można trenować połączenie gry w piłkę nożną i golfa. W każdym dołku, z różnymi naturalnymi przeszkodami o różnej konfiguracji i trudności należy umieścić piłkę w jak najmniejszej ilości uderzeń idąc od punktu startowego do dołka i zachowując reguły golfowe.
Miłośników jazdy na rowerze może zainteresować tor rowerowy „Pumptrack Białołęka” przy ul. Deseniowej. Pumptrack to specjalny tor, na którym możemy nabierać prędkości i jeździć rowerem w kółko bez pedałowania. Wykorzystujemy do tego celu technikę pompowania, czyli odciążanie i dociążanie roweru poprzez odpowiednią pracę ciałem, lekko wjeżdżamy na garby i szybko z nich zjeżdżamy. Po torze można jeździć na rolkach, deskorolce, czy hulajnodze.
Kolejnym pomysłem jest postawienie trzymetrowej wolnostojącej ścianki wspinaczkowej, imitującej skałę. Różne kąty nachylenia spowodują, że ze ścianki będą mogli korzystać zarówno początkujący, jak i profesjonaliści. Podłoże ma być wykonane z miękkiej powierzchni typu Euroflex, która będzie amortyzowała ewentualne upadki. W weekendy w godz. 10-18 mieszkańcy będą mogli skorzystać z pomocy instruktora.
Mieszkańcy będą mogli zagłosować też na utworzenie przy ul. Kłosowej pola do gry w minigolfa.
Ma się na nim znaleźć 12 stanowisk wykonanych z drewna i pokrytych sztuczną trawą. Każde pole będzie miało inny charakter i różne przeszkody.
Kolejny projekt zakłada budowę wieży antysmogowej przed ratuszem dzielnicy Białołęka. Jej zadaniem będzie oczyszczenie powietrza. Według szacunków projektanta, wieża jest w stanie oczyścić 30 tysięcy metrów sześciennych powietrza na godzinę. To siedmiometrowa konstrukcja, która zasysa brudne powietrze i odfiltrowuje je. Tego typu wieża zaprojektowana przez Daan Roosegaarde stoi m.in. w Rotterdamie.
Powstał także pomysł utworzenia plaży nad Wisłą, na wysokości ul. Aluzyjnej, wraz z niezbędną infrastrukturą czyli boiskiem do siatkówki plażowej, miejscami do grillowania, stolikami do konsumpcji. Teren ten obecnie każdego sezonu pełni tą funkcję, lecz każdy robi to na swoją rękę, co stwarza choćby możliwość pożaru przez niedogaszone drewno oraz pozostaje dużo śmieci. Bliźniacza plaża przy moście M. Skłodowskiej-Curie, w minionym sezonie cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców, ta jednak miałaby dużo lepszą lokalizację, lepszy dojazd, parking dla aut, teren odwiedzany w sezonie przez tysiące osób dziennie. Niegdyś teren ten posiadał piasek, lecz został zniwelowany przez umocnienie brzegu. W razie pozytywnego rozpatrzenia, przewidywana rozbudowa na niespotykaną dotąd skalę!
Z kolei jeden z autorów zauważył, że pilnie potrzeba wymienić pomost wioślarski na terenie dzierżawionym w Porcie Żerańskim. Powodem jest jego zły stan techniczny i zagrożenia bezpieczeństwa użytkownika. Teren jest intensywnie użytkowany jako przystań dla dzieci z Białołęki i zawodników wyczynowych. Jest miejscem zatrzymywania jachtów na trasie Warszawa – Mazury.
Projekt „Karmniki dla książek” ma na celu utworzenia bezpłatnych punktów wymiany książek, w postaci Dzielnicowych Regałów Książkowych (karmników). Projekt zakłada utworzenie trzech punktów wymiany: przy Urzędzie Dzielnicy Białołęka (ul. Modlińska 197), przy wejściu na wał wiślany od ul. Grzymalitów i przy Parku Henrykowskim przy ul. Klasyków. Projekt „Karmniki dla książek” ma za zadanie propagować czytelnictwo wśród mieszkańców Białołęki oraz osób ją odwiedzających. 3 (trzy) punkty umieszczone w strategicznych lub często uczęszczanych miejscach na terenie Białołęki. Dzięki karmnikom dla książek osoby, które mają w domu przeczytane książki, będą mogły je wymienić na książki przyniesione przez inne osoby.
Wśród ciekawych projektów można wymienić jeszcze kino plenerowe „Kinołęka”, oferujące pokazy filmowe w różnych częściach Zielonej Białołęki, tor „pod chmurką” podobny do lodowiska, z równymi płytami i bandami, który służyć będzie wszystkim fanom skatingu do jazdy na rolkach i wrotkach, tunel do gry w baseball oraz bezpłatną wypożyczalnię kajaków na plaży miejskiej Białołęka przy moście Marii Skłodowskiej-Curie.
Jak prace nad budżetem partycypacyjnym będą przebiegały dalej? Rozpoczęła się weryfikacja złożonych projektów. Urzędnicy będą kontaktować się z autorami w celu uzupełnienia braków. Weryfikacja potrwa do 8 maja.Kolejnym bardzo ważnym krokiem będą dyskusje na temat złożonych projektów. Swoje przemyślenia będzie można przekazać na otwartych spotkaniach autorów z mieszkańcami oraz urzędnikami, które zaczną się 1 marca i potrwają do soboty 18 marca. Daty spotkań będzie można znaleźć na stronach dzielnic oraz na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl.
Decyzję o tym, które projekty zostaną zrealizowane w kolejnym roku budżetowym, mieszkańcy Warszawy podejmą w drugiej połowie czerwca podczas głosowania.